Co je zánět spojivek?
Je to zánět konjunktivy neboli spojivky. Spojivka je tenká membrána, která přechází z vnitřní strany víčka na bílou část oční bulvy. Vylučuje hlen, jenž vytváří na povrchu oka povlak a pomáhá ho tak “promazávat”. Spojivka je tvořena hustou sítí krevních cév. Když je podrážděná nebo zanícená, krevní cévy, z nichž je složena, se rozšiřují, jsou lépe viditelné a oči pak dostávají typickou červenou barvu.
Konjunktivitida je nejčastější příčinou červených očí.
Co způsobuje zánět spojivek?
Existuje několik příčin zánětu spojivek. Nejběžnějšími jsou infekce (bakteriální a virové), alergie a celá řada dráždivých látek v životním prostředí (kouř, prach, voda v bazénu aj.). Spojivka vždy reaguje stejným způsobem na tyto různé agresivní podněty: zčervená.
Jaké jsou příznaky zánětu spojivek?
Kromě zarudnutí očí se jedná hlavně o slzení, pálení, hnisavý výtok a citlivost na světlo.
Virový zánět spojivek
- vodnaté oči
- svědění očí
- citlivost na světlo
postihuje jedno nebo obě oči
– vysoce nakažlivé onemocnění, může být šířeno kýcháním nebo kašláním
Bakteriální zánět spojivek
- žlutý nebo zelenožlutý výtok v rohu oka. V některých případech může tento výtok způsobit ve spánku slepení víček, po probuzení jdou od sebe ztěžka odlepit
postihuje jedno nebo obě oči
– nakažlivé onemocnění, přenos infikovanýma rukama nebo předměty
Alergický zánět spojivek
- vodnaté oči
- svědění očí
- citlivost na světlo
- pocit ucpaného nosu
postihuje obě oči
– není nakažlivý
Jak se léčí zánět spojivek
Zánět spojivek se léčí podle jeho příčiny. U virových zánětů většinou bez léčby (ev. léčba pouze symptomatická), u těžších forem se nasazují virostatika. Důležitá jsou hygienická opatření a důkladné mytí rukou.
U bakteriálních infekcí se nejčastěji podávají lokální antibiotika v podobě kapek či mastí do spojivkového vaku.
V případě alergického zánětu je na prvním místě eliminace dráždivého alergenu. Jako doplňková léčba se používají antihistaminika, případně oční kapky na zvlhčení sliznice oka.
Obtíže ustupují během několika dnů.
Doporučujeme
V případě infekčního zánětu spojivek doporučujeme rychlou konzultaci s očním lékařem, u alergického zánětu lze doporučit i konzultaci s alergologem.